Komentář Centra bezpečnostních studií (CEBES) - Hazardování s bezpečnostním systémem i se spravedlností

CEBES, 17. 4. 2018

Bezmála půl roku se zde skládá funkční vláda, která by měla získat důvěru Poslanecké sněmovny. Po posledních kotrmelcích politických jednání to vypadá, že do prázdnin ji možná mít budeme, ale zdaleka to není jisté. Ve světle těchto turbulentních záležitostí, kdy se každý den objeví nějaká nová významná informace, se rychle zapomínají příběhy, které významně ovlivnily nejenom politickou scénu v České republice, ale velmi negativně i mnohé lidské osudy. Tyto kauzy byly, a čas od času jsou, různými politickými představiteli účelově komentovány a zneužívány k propagandě, a to v závislosti na jejich postavení a momentálních ambicích v politickém spektru. Mnohá taková vyjádření rozhodně ke stabilitě bezpečnostního systému a spravedlnosti nepřispěla, ostatně nebylo to jejich smyslem, a o žádnou spravedlnost samozřejmě nešlo. O bezpečnost, či, v opravdu demokratické společnosti zcela nezbytnou, ochranu ústavou garantovaných práv a svobod jednotlivců, už vůbec ne… Pojďme si v několika případech připomenout, o co šlo, tím spíše, že není vyloučeno, že už by to brzy nemuselo být možné připomínat. Připravované varianty extrémisticko-podnikatelské koalice, případně nikomu se nezodpovídající úřednické vlády, sice bez důvěry, ale také bez jakéhokoliv studu a omezení, už takové připomínání třeba nebudou trpět. Ostatně to vše už jsme tady v minulosti desítky let měli. Ale jak vidno, tak moc jsme se zase nepoučili.

 

 

Vraťme se do roku 2013. Ve čtvrtek 13. června ráno drnčí telefony: „prý se zatýká ve vysokých vodách…“, „až na úřadu vlády a v tajných službách…“. Někteří politici tiše doufají, že konečně něco přebije kauzu exhejtmana, exministra a exposlance za ČSSD Davida Ratha. Zběsilí novináři se předhánějí v konspiračních teoriích. Nikdo ale neví, co se skutečně stalo. Na tiskové konferenci na Policejním prezidiu nám to ale briskně tři muži zákona vysvětlí – vrchní státní zástupce z Olomouce JUDr. I. Ištván, jeho náměstek JUDr. P. Komár a ředitel protimafiánského policejního útvaru plk. Mgr. R. Šlachta. Jsou zjevně nervózní, na takovou masivní účast novinářů nejsou zvyklí a na zvídavé otázky tentokrát neodpovídají standardním a (v duchu trestního řádu) nic neříkajícím „probíhá vyšetřování, nechte nás pracovat“, ale tentokrát jsou až neuvěřitelně sdílní. Vyprávějí o korupci mezi nejvyššími zaměstnanci Úřadu vlády, ministerstev a poslanců, o zabavení desítek kilogramů zlata a statisíců korun v hotovosti, o zneužívání vojenské zpravodajské služby pro soukromé účely, o rozdávání trafik poslancům… Zkrátka skvělé vyvrcholení protikorupční hysterie, kterou započala právě tato vláda, když kývla na angažmá Bártovo-Johnova cirkusu – zjevným a zvrhlým podnikatelským záměrem se zřízením politické strany Věci veřejné. Následuje pád vlády, jmenování prezidentského kabinetu v demisi bez důvěry a bez jakékoliv ambice důvěru získat. Jak by ne, když koalice, která šanci na důvěru zjevně měla, byla ignorována. Dále je rozpuštěna Poslanecká sněmovna a pokračuje řádění nikým nekontrolovaných ministrů, předčasné volby a oslnivý nástup jiného, i když ve své podstatě velmi podobného, podnikatelského záměru – politického hnutí ANO 2011. Turbulence se samozřejmě dotkla i bezpečnostních složek – zejména Vojenského zpravodajství a Policie České republiky. Nezůstal kámen na kameni.

 

Ani po téměř pěti letech ale neznáme konečné rozuzlení tohoto příběhu. Nikdo se ani nediví, zjevně neadekvátní policejní manévry po celé Praze už tenkrát dávaly tušit, že jde asi spíše o něco jiného, než spravedlnost a bezpečnost. Sice padly některé nepravomocné rozsudky, ale rozhodně to nejsou žádné očekávané „pálky“, které by byly pověstnou třešničkou na dortu směle vystavěné, odvážné a obhajitelné právní konstrukce, korunované zlikvidováním avizované korupční hydry v přímém přenosu. Místo toho existuje již několik realizovaných omluv a vyplacení odškodného řádově ve statisících korun, vrácení zlata i zabavených peněz a příběh jedné soudkyně, která tak „špatně“ soudila, až musela být vyměněna a vlastně ani to není jisté.

 

Vědomě bylo poškozeno několik lidských životů, lidí nadosmrti ocejchovaných jako zločinci, byť z předchozího povolání byli známi jako hrdinní obránci svobody a demokracie, a to i v generálské uniformě, a naše vlast na ně byla patřičně hrdá. Mnozí přišli o své posty a dodnes vlastně neví proč. Tisícům lidí se následně svým způsobem zhroutil svět, když zjistili, že jejich víra v systém politických stran a jejich programů, které buď volí, nebo odsuzují, ale nutně vyžadují, je v troskách. Politické programy se změnily na podnikatelské plány, stát na firmu, občané na zaměstnance… Hra na spravedlnost a bezpečnost je hra na slepou bábu.

 

A ti tři z tiskové konference? No přece – jedeme dál, nic se nestalo. Vždyť už jsme si zvykli, že konkrétní zaměstnanci orgánů činných v trestním řízení za svá rozhodnutí, na rozdíl od naprosté většiny všech ostatních občanů, nenesou v důsledku žádnou odpovědnost, i kdyby šlo o miliardové škody či doslova zničené životy. Takže se dozvíme, že to zavinil ten zlý Nejvyšší soud, který řekl, že trafiky nejsou trafiky a ti soudci taky blbě soudí… Bohužel, když se stane taková blamáž, počká se, až přijde nějaký další malér, který překryje ten původní. Někdy se zřejmě nedá čekat, až se nový průšvih „vylíhne“ sám od sebe a musí se mu trochu pomoci. Některé maléry přišly jako na zavolanou, ale u některých existuje podezření, že patří do té druhé kategorie…    

 

Přenesme se do roku 2015. V úterý 13. října v ranních hodinách probíhá zatýkání příslušníků Olomoucké policie a místního pracoviště Generální inspekce bezpečnostních sborů, hejtmana Olomouckého kraje, významného olomouckého podnikatele a zlaté mediální ryby – bývalého ministra vnitra. Realizaci opět provádí policejní Útvar pro odhalování organizovaného zločinu pod dozorem Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Probíhají domovní prohlídky a výslechy osob. Je zaznamenána i snaha o zjišťování citlivých informací z databází GIBS. Situace je velmi nepřehledná. Většina novinářů tápe, vypouští pokusné balonky domněnek. Nejčastější verze je „ďáblův advokát solárníků“. Pouze jeden novinář z České televize je skvěle informován, je přítomen prakticky všem policejním úkonům a vysílá opět teatrální on-line přenosy z domovních prohlídek.  V síti vyšetřovatelů nakonec zůstávají jen čtyři obvinění – dva vysoce postavení policisté, hejtman a podnikatel. Čeká je zhruba tříměsíční koluzní vazba. Ostatní jsou propuštěni, někteří po vyčerpávajících výsleších, v jejichž průběhu prý byly použity praktiky, které vykazují znaky mučení. Je propuštěn i bývalý ministr vnitra, u kterého byly zajištěny stohy dokumentů, jak je zjevné z přímého televizního přenosu. Účel byl splněn, vyvolené televizní štáby to stihly opět náhodou dříve, než představení začalo, a to stačí.

 

Událost má samozřejmě nepřekvapivě opět i politické dopady – po brutálním nátlaku a dlouhodobé masívní skandalizaci GIBS, která proběhla zejména ve stranickém ANO-tisku odstupuje ředitel této instituce a A. Babišovi a České straně sociálně demokratické již nic nestojí v cestě v jejím ovládnutí, což se potvrdí během pár týdnů. Opravdová nezávislost této veledůležité kontrolní instituce a předně jejího ředitele prostě nepřipadá v úvahu. Jedině proto musel skončit a je zjevné, že ředitel GIBS už napříště sotva kdy nezávislý bude, tak jak tomu bez pochyby u jejího vyštvaného ředitele-zakladatele bylo. Hejtman Olomouckého kraje, do té doby velmi úspěšný, se brání rezignaci, a tak je ponechán pouze na dožití s tím, že do dalších voleb již není nominován. I zde má ANO cestu k moci otevřenou, jak se zanedlouho potvrdí.  Náměstek Olomoucké policie je propuštěn ze služebního poměru a další policista je zproštěn výkonu služby. Příslušníci GIBS, ač neobviněni, jsou přeřazeni na jiné pracoviště a později sami skončí služební poměr. Rezignuje i ředitel Olomoucké policie a je nahrazen člověkem více loajálním k vedení PČR a MV.

 

Časem se ale opět ukazuje, že informace, které vedly k rozpoutání této kauzy, byly pravděpodobně pouze informacemi tzv. operativními, tedy neprověřenými tvrzeními spolupracujících osob. Podle spekulací médií se mohlo jednat o osoby, které měly zájem na pomstě vůči příslušníkům Olomoucké policie a osob z GIBS. Na základě vylhaných, překroucených nebo účelově upravených informací bylo možno vystavět operativní konstrukci, na základě které, po patřičném nafouknutí právní kvalifikace, šlo celkem snadno zajistit nasazení operativních prostředků – odposlechu a záznamu telekomunikačního provozu a sledování osob a věcí. Realizace ze 13. října 2015 měla zajistit důkazy, které měly vystavěnou operativní konstrukci potvrdit. V policejní hantýrce se tomu říká rybaření neboli phishing. Prostě se nahodí udička a nějaká ryba se chytí. Netřeba dodávat, že z hlediska práva je to metoda naprosto nepřípustná. Škoda mluvit o služebních záznamech, jejichž pravdivost nikdo nikdy, kromě autora, neověří. Ale spis to kýženým způsobem obohatí a nasměruje.  Jak jednoduché, efektivní a obludné.

 

Jak se zdá, tak velká ryba se opět nechytila. Informace získané z odposlechů, sledování a zajištěných dokumentů patrně asi nepovedou k brzkému, jasnému a flagrantnímu rozhodnutí. Že by podobnost s předchozí kauzou byla zcela náhodná? Pokud si na této realizaci mělo olomoucké VSZ napravit reputaci, tak se mu to moc nepovedlo. Mezi zasvěcenými osobami se také povídá, že za tuto blamáž odpovídá R. Šlachta. Ten měl být informován o připravené realizaci GIBS vůči jeho blízkému spolupracovníkovi z ÚOOZ plk. L. Vokálovi a ve snaze přebít tento malér, připravovanou realizaci v Olomouci urychlil. Tím prý mohl „zazdít“ případné další důkazy, které žalobcům chybějí k doplnění mozaiky. Ale kdo ví, zdá se, že kde nic není, ani smrt nebere… Nicméně nepřekvapivě dobrovolně odstupující ministr spravedlnosti v demisi bez důvěry R. Pelikán tenkrát mohl na adresu GIBS prohlásit: „…to je mimořádně znepokojivé“. Naopak postup policie, natož státních zástupců, ho opět neznepokojoval.

 

O necelý rok později, v květnu 2016 – zatčení a obvinění bývalého a současného policisty z Pražské hospodářské kriminálky, celníka a později i státní zástupkyně mělo být příčinou pro tzv. policejní reorganizaci, narychlo spíchnutou údajnou odvetu vůči řediteli protimafiánského útvaru, který s velkou pompou a slávou realizoval dva předchozí případy. Zřízená parlamentní vyšetřovací komise nejenom, že nic takového nepotvrdila, ale navíc ještě ukázala, že v řadách tohoto útvaru byly (a patrně ještě jsou) osoby, u kterých přání bývá otcem myšlenky. Od myšlenky není daleko k „odvážné právní konstrukci“ – která když je správně přifouknutá – dokáže nabourat soukromí všech možných osob, o které je jako na potvoru zrovna eminentní zájem ze strany vysoce postavených osob v politice. Žádný soudce si nevezme na triko zamítnout „řádně“ odůvodněnou žádost o nařízení odposlechu telefonu, protože hrozí riziko, že by si o sobě mohl přečíst v novinách jaký je to gauner, který nahrává korupčníkům. A ti odposlouchávaní se bránit nebudou, jednak není, kdo by za jejich pošlapaná práva účinně bojoval a jednak se o svém zbytečném odposlouchávaní, opět v rozporu se zákonem, ani nedozví. Tedy nepřečtou-li si své odposlechy v novinách, ale pak už není na jejich právu na soukromí co bránit. Žádné není.

 

Stejně tak sedmá velmoc při výše uvedené realizaci nejprve spustila kanonádu podle dobře informovaného zdroje ještě předtím, než realizace vůbec nastala. Novináři usoudili, že se jedná o detektivy, kteří pracují na tzv. kauze Čapí hnízdo, velmi významně se dotýkající tehdejšího ministra financí a předsedy druhého nejsilnějšího politického subjektu té doby. To se nakonec nepotvrdilo, nicméně tato kauza vyvolala zájem o nového ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů M. Murína, který se měl nepřijatelně stýkat s jedním z obviněných. V dobách, kdy měl nahradit, a následně také nahradil, pro premiéra, ministra vnitra i ministra financí nesnesitelně nezávislého předchůdce v čele GIBS, jeho styky zřejmě nevadily.

 

Je to už konečně ten malér, který má přebít neúspěchy předchozích realizací? Lze se domnívat, že nikoliv, protože v tomto případě je dozor veden Vrchním státním zastupitelstvím v Praze a s blamáží na Úřadu vlády a s Olomouckou kauzou je navždy spojeno Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Dva jejich velké neúspěchy nevěstí nic dobrého. Co bude následovat? Další bombastická realizace pod jejich dozorem? Indicie pro to nehovoří. Nemají totiž s kým realizovat. ÚOOZ byla úspěšně rozpuštěna a ostatní policejní útvary se do těchto dobrodružství nehrnou. Zárodkem takového všehoschopného orgánu by se však napříště mohla stát třeba GIBS.

 

Podle médií totiž vyšlo najevo, že detektiv Nevtípil, který má kauzu Čapí hnízdo na starosti, skutečně odposloucháván a sledován byl. A to právě Generální inspekcí bezpečnostních sborů. GIBS také údajně provádí výslechy novinářů, podezřelých z úniků informací z vyšetřovacích spisů v souvislosti s A. Babišem. A právě s GIBS jsou v poslední době provázány potíže předsedy vlády v demisi. Nejprve byl po nátlaku veřejnosti donucen přestat podporovat kandidáta komunistů na předsedu Stálé komise pro kontrolu GIBS Poslanecké sněmovny, který na jeho prohlášení: „My žijeme v zemi, kde si můžete objednat stíhání a pravděpodobně dostat někoho do vězení.“ ve sněmovně uvedl: „Pokud bych mohl vykonávat činnost v kontrolní komisi na kontrolu GIBS, tak bych vám takové případy dokázal.“ To se dá přeložit také jako veřejný slib, že s tím Čapím, nebo nějakým jiným, hnízdem určitě něco udělá.

 

Když to nevyšlo s předsedou kontrolní komise, tak je potřeba vyměnit ředitele, dosazeného ČSSD, za společné vlády s ANO. A když sám neskončil, nastoupila opět skandalizace. K ní významnou měrou přispívají právě státní zástupci. To může znamenat, že nové vedení GIBS bude namixováno přesně tak, jak si i oni budou přát, zejména žalobci z obou VSZ. Cílem může být vytvoření podobného útvaru, jako byl dříve ÚOOZ, který bude na slovo poslouchat přání, která často bývají otci myšlenek. Téměř všichni „odpadlíci“ z ÚOOZ totiž zakotvili buď u celní správy, v soustavě státních zastupitelství, nebo na ministerstvu financí. Zůstali takzvaně „v blocích“. Čekají na startovní výstřel a nastoupí možná i do GIBS? To poznáme, až bude jmenován nový ředitel.

 

Komu to všechno prospěje je zřejmé. Zejména Olomoucké VSZ se musí ukázat „pořádnou ránou“, ve které uváznou „velké ryby“, po kterých se už konečně zatají dech. Že to celé nahraje současnému předsedovi vlády v demisi, to snad ani není nutné připomínat. Rétorika o starých brontosaurech, odéesácích a M. Kalouskovi už nestačí. Jenom takový obrovský průšvih může překrýt jeho vlastní malér, kdy se „pouhých“ padesát zneužitých miliónů bude krčit někde v koutě vedle skandálu s konečně odhalenými korupčníky, podvodníky a jinými zavrženíhodnými zločinci. Pokud by takový skandál nevyšel v dost brzké době, lze očekávat, že se tlak na státní zástupce bude stupňovat…

 

Tuto situaci nelze přiléhavěji nazvat jinak, než hazardování s bezpečnostním systémem a spravedlností. Vedle skutečných problémů, kterými jsou hlavně masivní nástup politického extremismu a naštěstí zatím ještě se nám vyhýbající vlny teroristických útoků, se spíše řeší pseudoproblémy. Důvěryhodnost celého bezpečnostního systému je důležitá zejména pro pocit bezpečí obyvatelstva. Pokud nechceme být policejním státem a neustále posilovat policejní všudypřítomnost, zvyšovat zátarasy a izolovat veřejná místa, tak by měla být důvěra v tento systém ze strany politiků umocňována, nikoliv podkopávána. A to ještě vládní hnutí nestačilo realizovat svůj volební programový guláš, se kterým sněmovní volby v roce 2017 vyhrálo. Podle některých analytiků je tento program v oblasti bezpečnosti pro tuto zemi sám bezpečnostním rizikem… O budoucí koalici, bude-li nějaká, ani nemluvě. Důležité slovo v obou pravděpodobných variantách budou mít komunisté, bez nichž to nepůjde. A že by jim stačily pouze posty dvou takzvaně nezávislých ministrů odborníků, když navíc slíbeného a vyobchodovaného předsedu komise pro kontrolu GIBS nedostali? Jenže to už se zcela vážně hazarduje nejen s bezpečnostním systémem a se spravedlností, ale také s celým polistopadovým vývojem.

 

 

 

CENTRUM BEZPEČNOSTNÍCH STUDIÍ
VŠ CEVRO INSTITUT
(CEBES)

Jungmannova 17 / 110 00 Praha 1 / Czech Republic

tel.: +420 221 506 750 /  email: cebes@vsci.cz/

www.cevroinstitut.cz