Česko-americké vztahy - dalších sto let právě začíná

Datum konání akce:

Centrum transatlantických vztahů vysoké školy CEVRO Institut (PCTR) uspořádalo ve čtvrtek 26. dubna 2018 v atriu vysoké školy CEVRO Institut veřejnou přednášku nazvanou “Česko-americké vztahy – dalších 100 let právě začíná ”. Přítomným hostem byl Stephen B. King, velvyslanec USA v České republice.

Přednášku zahájil a dále moderoval Alexandr Vondra, ředitel PCTR. V zahajovací řeči zmínil stoleté výročí spolupráce T.G. Masaryka a W. Wilsona, které vedlo k založení Československa. Též poznamenal, že Spojené státy americké třikrát významně podpořily české země v průběhu minulého století. V posledních několika letech vnímá určité limity ve společném vztahu obou zemí, ale věří, že se vzájemná podpora opět posílí.

Stephen B. King byl jako velvyslanec USA v České republice schválen americkým Senátem 5. října 2017. Je předním veřejným činitelem a podnikatelem, který vybudoval a později prodal firmu na výrobu chemikálií a založil také rodinný investiční podnik. Velvyslanec Stephen B. King vedl v letech 2007-2017 republikánskou stranu ve Wisconsinu. Na začátku své profesní dráhy velvyslanec Stephen B. King vyšetřoval porušování občanských práv ve Federálním úřadě pro vyšetřování (FBI), pracoval pro americký senátní stálý podvýbor pro vyšetřování. Sloužil také jako zvláštní poradce amerického ministra zemědělství, jeho agendou byl styk úřadu a zemědělských výborů ve Sněmovně a v Senátu. Velvyslanec Stephen B. King je absolventem Western Illinois University. Vyrůstal v Chicagu ve státě Illinois.

Velvyslanec Stephen B. King věří v pozitivní budoucnost. Zmínil historické mezníky (Pittsburská dohoda, Washingtonské prohlášení) a fakta (T.G. Masaryk se při tvorbě Československé ústavy odkazoval na USA), která dokazují na spolupráci obou zemí. Hovořil též o tzv. „care package“. Jedná se o potravinovou pomoc Československu v letech 1946-48. Společné hodnoty staví na tři pilíře: přátelství, bezpečnost a ekonomickou prosperitu. Měli bychom sdílet stejné hodnoty, lidé by měli chtít vzájemně do obou zemí investovat a společně čelit novým výzvám. Zdůrazňuje, že Česká republika je jednou z nejlepších destinací pro americké studenty.

Pestré dotazy se týkaly například dopravní infrastruktury, programu International Visitor Leadership, obav z obchodní války, dostavby Temelína a postojů prezidenta Donalda Trumpa vůči Rusku.

Stephen B. King, ve své řeči, použil též trefný citát filosofa Georga Santiana: „ Ti, kdo nestudují dějiny, je znovu zopakují.“

Galerie