Komunistická podpora teroristických organizací

Datum konání akce:

Centrum transatlantických vztahů vysoké školy CEVRO Institut (PCTR) uspořádalo 26. října veřejnou přednášku izraelského politologa a analytika Elyho Karmona a českého historika a novináře Pavla Žáčka. Úvodní slovo pronesl ředitel PCTR Alexandr Vondra a přednášku s následnou debatou moderoval prorektor vysoké školy CEVRO Institut Tomáš Pojar.

Celá přednáška se věnovala převážně historii podpory Sovětského svazu a jeho satelitních států teroristickým organizacím a následnému vzniku mezinárodního terorismu. Podle Elyho Karmona stála na počátku snaha Sovětského svazu podporovat revoluci, včetně té nesocialistické, která by destabilizovala kapitalismus. Zásadní pro další vývoj mezinárodního terorismu přitom byla podpora palestinských organizací.

Taktika mezinárodních teroristických útoků se ukázala jako úspěšná, zejména kvůli podpoře ze strany arabských zemí, vlažné reakci Západu a zejména tedy kvůli pomoci východního bloku. V tomto ohledu bylo kromě Sovětského svazu velmi aktivní zejména Východní Německo, ale zázemí teroristům poskytly i další východní země.

Po příspěvku Elyho Karmona představil svůj výzkum archivních materiálů československých zpravodajských služeb Pavel Žáček. Podle něj není prokazatelné, že by se Československo na výcviku teroristů aktivně podílelo. Na rozdíl od zpravodajských služeb Východního Německa neměly ty československé povolení spolupracovat s teroristickými organizacemi. Asi nejznámější terorista tehdejší doby Carlos se sice na našem území pohyboval, naše zpravodajské služby o tom však často ani netušily.

Následnou debatu zahájil moderátor Tomáš Pojar otázkou na to, jakou roli hrály v politice Moskvy jednotlivé satelitní státy. Ely Karmon v odpovědi připomněl, že například rumunské služby si najali Carlose na útok proti Rádiu svobodná Evropa. Další otázky se pak týkaly například využití výcvikových táborů v Československu. Pavel Žáček zopakoval, že se využití prostor pro výcvik teroristů nepotvrdilo, ale v rámci mezinárodní spolupráce byly prostory poskytnuty například k výcviku ochranky členů palestinských organizací.

Poděkování za podporu patří mediálním partnerům akce Česko-izraelské smíšené obchodní komoře a Občanskému institutu

 

Galerie