Letní akademie moderní politiky a práva 2008 – den druhý

V pondělí 18. srpna 2008 zahájila vysoká škola CEVRO Institut unikátní vzdělávací projekt pro mladé zájemce o studium politologie a práva. Přednášky politologie, práva a mezinárodních vztahů doplní návštěva obou komor českého Parlamentu a filmové semináře.

V úterý 19. srpna 2008 byl druhý den Letní akademie zahájen přednáškou politologa a ředitele CEVRO – Liberálně-konzervativní akademie Mgr. Ladislava Mrklase na téma: “Volební otazníky: aktuální otázky českých parlamentních voleb”.
Přednáška byla zaměřena především na porovnání jednotlivých typů většinových a poměrných volebních systémů, a to zejména s ohledem na jejich apliakci v historických, společenských a politických poměrech v jednotlivých zemích. Další část přednášky byla věnována detailnímu rozboru voleb užívaných pro jednotlivé zastupitelské orgány v České republice. Největši diskuse se samozřemě vedla nad úvahami o možných změnách volebního zákona upravujícího způsob voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.
Závěr přednášky byl věnován základům politického marketingu a praktickým ukázkám několika zdařených i nepovedených kampaní z domova i zahraničí.

Po obědě se účastníci Letní akademie moderní politiky a práva přesunuli do Poslanecké sněmovny na zasedání její mimořádné schůze. Při té příležitosti poskytl PhDr. Petr Valenta z Parlamentního institutu studentům výklad k vybraným aspektům českého parlamentarismu.

Ve večerních hodinách proběhl filmový seminář pod vedením Mgr. Petra Slintáka z filozofické fakulty UK. Promítán byl trezorový film režiséra Jana Němce podle scénáře Ester Krumbachové O slavnosti a hostech (ČSSR, 1965), který pojednává o různě maskovaných mocenských mechanismech, často demagogických a lákavých, ať již se žoviálním úsměškem ponižujích lidskou důstojnost, nebo ničích každého, kdo se odmítne přizpůsobit.

Galerie