Letní akademie moderní politiky a práva 2009 – den třetí

Začátek třetího dne letní akademie byl ve znameníl přednášky na stále aktuální téma Mezinárodní vztahy – Evropa, Rusko a energetika. Přednášejícím byl Mgr. Karel Svoboda, pedagog vysoké školy CEVRO Institut. Středeční odpoledne bylo pak využito k návštěvě a prohlídce Senátu PČR.
Večer se konal filmový seminář pod vedením PhDr. Daniela Kunštáta, Ph.D., pedagoga vysoké školy CEVRO Institut. Studenti měli možnost shlédnout film České televize Polojasno.

Polojasno
ČR, 1999, 87 min.
Režie: Filip Renč Hrají: Rudolf Hrušínský ml., Josef Vinklář, Jan Hrušínský, Tatiana Vilhelmová, Jiří Maria Sieber, Václav Postránecký, Ondřej Kavan, Petr Burian, Filip Sychra

Polojasno je dokumentární rekonstrukce vyšetřování událostí, které se odehrály na Národní třídě 17. listopadu 1989. Film byl natočen podle stejnojmenné knihy Václava Bartušky, kterou "dramaticky oživil" režisér Filip Renč. Vše se odehrává okolo dvou vysokoškolských studentů, kteří po osudové události ze 17. listopadu zasednou ve vyšetřovací komisi, která má objasnit, proč byl zásah bezpečnosti tak brutální a kdo je za to zodpovědný. Zprvu se setkávají s ne příliš velkou vstřícností mocenských složek (prokuratura, velitelé VB). Během převratu se situace rychle mění a komise vyslýchá jak na "běžícím páse". Vše je proloženo i dobovými záběry vyslýchaných osobností (gen. Lorenc, Štěpán atd.). Studenti získají i přístup do archivu bezpečnosti a podniknou také cestu do Moskvy, aby objasnili údajnou účast sovětských složek na Národní třídě. Problém však je, že komise nebyla schopna za celou dobu své působnosti dospět ke konečnému vysvětlení, a proto je nakonec po několika měsících své činnosti rozpuštěna. To už nikoho ale moc nevzrušuje, od převratu už uplynula nějaká doba, většina skalních komunistů svá místa již opustila a na jejich místa nastoupily nové tváře.

Galerie