Letní akademie moderní politiky a práva 2010 – FOTOGALERIE

Datum konání akce:

Na konci srpna uspořádala vysoká škola CEVRO Institut další ročník oblíbeného speciálního kursu pro studenty i nedávné absolventy gymnázií a jiných středních škol Letní akademii moderní politiky a práva.

Cílem Letní akademie je seznámit účasníky se základy politologie a práva a umožnit jim navštívit prostory, kde se tvoří politika naší země. Padesátka studentů z celé republiky by měla získat znalosti, které využije při studiu společenských věd na svých středních školách, případně při vstupu do vysokoškolského prostředí. Kurs je unikátní svou přípravnou funkcí pro studium společenských věd na vysoké škole.

Den první – zahájení, 23. srpna 2010

Po ubytování a registraci mimopražských účastníků následovalo uvítání rektorem prof. Josefem Šímou a prorektorem Dr. Ladislavem Mrklasem. Kvůli vytvoření přátelské atmosféry se poté účastníci krátce vzájemně představili.

V 15.30 začala první přednáška kursu – Ekonomie a právo, kde vystoupil prof. Šíma. Po přestávce se uskutečnila přednáška na kontroverzní téma: Pirátské strany v Evropě, jíž následovala emotivní diskuse. Přednášejícím byl Dr. Miloš Brunclík, pedagog CEVRO Institutu.

První den letní akademie byl završen zahajovací večeří a společným večerem účastníků, vedením školy a přednášejícími.

Den druhý, 24. srpna 2010

Druhý dne Letní akademie začal dopolední přednáškou prorektora CEVRO Institutu Dr. Ladislava Mrklase Volební kampaň 2010.

Po obědě se účastníci kursu přesunuli do Poslanecké směmovny PČR. Nejprve zde, na půdě jejího informačního centra, vyslechli přednášku prorektora CEVRO Institutu Dr. Petra Koláře Jak vznikají zákony. Poté následovala komentovaná prohlídka Poslanecké sněmovny.

Druhý den letní akademie byl zakončen večerním Filmovým seminářem – promítáním česko-albánského snímku Smutek paní Šnajderové a diskusí s producentkou a režisérkou Janou Tomsovou.

Den třetí, 25. srpna 2010 

Začátek třetího dne Letní akademie byl ve znamení přednášky na více než aktuální téma: Budoucnost transatlantických vztahů: měnící se podmínky euro-americké spolupráce. Přednášejícím byl Dr. Jan Jireš, ředitel Centra transatlantických vztahů vysoké školy CEVRO Institut.

Středeční odpoledne bylo věnováno k prohlídce Senátu PČR s výkladem o jeho úloze, kterou vedl Dr. Jiří Georgiev.

Na závěr třetího dne kursu se uskutečnila Parlamentní simulace, jíž moderoval Dr. Ladislav Mrklas.

Cílem parlamentní simulace je:
Představit účastníkům proces vzniku zákona v Poslanecké sněmovně PČR. Pracuje se s návrhem zákona, který se blíží reálným podkladům. Během celého semináře jsou simulována všechna tři čtení na plénu PS a jednání klubů. Účastníci pracují pod dohledem odborného poradce, který v průběhu jednání vysvětluje, komentuje a hodnotí jednotlivé kroky. Každý ze studentů by měl vystoupit před ostatní účastníky a hovořit do mikrofonu. Studenti si tak vyzkouší prezentaci svého názoru před ostatními, přičemž pro mnohé se jedná o první zkušenost s mikrofonem.

Den čtvrtý, 26. srpna 2010

Čtvrtek začal přednášku Moderní české soukromé právo doc. Aleny Mackové.

Po obědě se pak uskutečnila přednáška na kontrovarzní téma Nevěřte všemu, co se píše, aneb o médiích s následnou diskusí. Přednášejícím byl Mgr. Milan Vodička, redaktor MF DNES.

Večerní část čtvrtého dne Letní akademie byla věnována Historii Karlova mostu. Nejprve přišla na řadu povinná část pro všechny účastníky kursu – přednáška Ing. arch. Ondřeje Šefců, která se uskutečnila na půdě CEVRO Institutu. Druhá, dobrovolná, čast přednášky pak proběhla na palubě výletní lodi přímo u Karlova mostu.

Den pátý – závěr, 27. srpna 2010

V dopolední části posledního dne kursu se uskutečnila přednáška Dr. Daniela Kunštáta Předvolební průzkumy, jejich kvalita a vliv na výsledky voleb. Přednášku následoval Závěrečný test.

Po obědě byla pak Letní akademie ukončena vyhodnocením závěrečného testu a předáním absolventských certifikátů a cen nejlepším absolventům. Certifikáty a ceny předal účastníkům prorektor CEVRO Institu Dr. Ladislav Mrklas.

 

Více o projektu Letní akademie a o jeho minulých ročnících naleznete zde.

 

Další desítky fotek najdete na Facebooku.

 

Galerie