Letní akademie moderní politiky, práva a ekonomie 2014

Datum konání akce:

Ve dnech 18. až 22. srpna 2014 se na půdě školy uskutečnil již VII. ročník Letní akademie moderní politiky, práva a ekonomie CEVRO Institutu. Kurz byl určen studentům a čerstvým absolventům gymnázií a dalších středních škol, kteří se věnují společenskovědní problematice.

 

VII. ročníku Letní akademie, která se jako každoročně konala díky laskavé podpoře Nadace Konrada Adenauera, se zúčastnilo dvacet studentů z celé České republiky.

 

Den první – zahájení, 18. srpna 2014

Na programu prvního dne bylo zahájení, úvodní přednáška rektora CEVRO Institutu a ekonoma prof. Josefa Šímy a historicky laděná přednáška dr. Luboše Velka. Program prvního dne zakončil večerní uvítací večírek, jehož součástí bylo i slavnostní vyhlášení vítězů Soutěže studentských esejí Svoboda a její nepřátelé a prezentace sborníku vybraných prací.

Den druhý, 19. srpna 2014

Druhý den začal přednáškou politologa dr. Ladislava Mrklase o českých politických stranách po roce 1989. Pokračoval návštěvou Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR spojenou s přednáškou dr. Petra Koláře na téma "Jak vznikají zákony". Úterní program zakončí večerní filmový seminář vedený Janou Tomsovou. V jeho rámci byl promítán italský snímek Velká nádhera – evropský film roku 2013.

Den třetí, 20. srpna 2014

Na programu třetího dne byla dopolední přednáška věnovaná Přímé volbě prezidenta, v České republice a na Slovensku, jíž přednesl politolog dr. Miloš Brunclík. Po obědě následovala přednáška Stálo to za to? Názory Čechů na systémovou změnu v roce 1989 , jíž přednesl politolog dr. Daniel Kunštát. Program třetího dne zakončil populární projekt vysoké školy CEVRO Institut – parlamentní simulace moderovaná dr. Mgr. Jiřím Kozákem.

Den čtvrtý, 21. srpna 2014

Čtvrteční dopololedne byla na programu přednáška o kybernetických zločinech a obraně proti nim v podání experta na IT Altaira Valáška. Po obědě následovala veřejná debata k 25 letům od sametové revoluce: Zrod české demokratické politiky. Vystoupily zde legendy české politiky – bývalý premiér a předseda Senátu České republiky Petr Pithart nebo někdejší ministr a diplomat Karel Kühnl. Zastoupeny byly také osobnosti z mediální sféry – komentátor Hospodářských novin a serveru Aktuálně.cz Jiří Leschtina, komentátor deníku Právo Alexandr Mitrofanov či novinář a historik Petr Nováček. Večerní část čtvrtého dne Letní akademie pak byla věnována přednášce Ing. arch. Ondřeje Šefců o historii Karlova mostu, spojená s následnou plavbou po Vlatavě, ta byla již volitelnou částí programu.

Den pátý – závěr, 22. srpna 2014

V dopolední části posledního dne kursu se uskutečnila přednáška dr. Tomáše Sokola o korupci a trestním právu. Po přednáškce pak následoval Závěrečný test. Po obědě byla Letní akademie ukončena vyhodnocením závěrečného testu a předáním absolventských certifikátů a cen nejlepším absolventům. Certifikáty a ceny předala účastníkům prorektorka CEVRO Institu dr. Markéta Štalmachová.
 

Kompletní program Letní akademie 2014

 

Další informace o projektu i o uplynulých ročnících nalezente zde.

Galerie