Slavnostní vyhlášení soutěže studentů středních škol o nejlepší esej na téma 20 let svobody aneb demokracie není samozřejmost

Ve čtvrtek 5. listopadu 2009 byli slavnostně vyhlášeni vítězové soutěže studentů středních škol o nejlepší esej na téma 20 let svobody aneb demokracie není samozřejmost. Při příležitost 20. výročí pádu komunismu ji uspořádala vysoká škola CEVRO Institut, Mezinárodní politologický ústav Masarykovy univerzity v Brně a občanské sdružení Pant za podpory Nadace Konrada Adaneura.

Vítězkou soutěže se stala studentka 3. ročníku Gymnázia dr. Josefa Pekaře v Mladé Boleslavi Monika Tomášů. Druhé místo obsadila studentka Církevního gymnázia v Plzni Lenka Navrátilová. Třetí skončil student Gymnázia Botičská v Praze Kryštof Rybáček.

Soutěže se zúčastnilo více než 150 studentů středních škol v celé České republiky. Porotě, složené z padagogů Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně a vysoké školy CEVRO Institut, předsedala předsedkyně Konfederace politických vězňů. Porota nejprve předvybrala 30 nejlepších esejí, z nichž byly ve finálovém kolem vybrány vítězné eseje. Vedle tří výše uvedených vítězů, kteří obrželi finanční ocenění, porota vybrala dalších 7 esejí, které obsadily 4.-10. místo. Jejich autoři - stejně jako vítězové - obdrželi hodnotné publikace vydané pořádajícími institucemi. Všechny eseje, které postoupily do finálového kola, byly navíc vydány formou sborníku. „Kritérii pro výběr nejlepších esejů byly jednak obecná orientace v tématu, vědomosti autora, síla jeho argumentace, autentičnost a v neposlední řadě i originalita zpracování“, říká Ladislav Mrklas, prorektor vysoké školy CEVRO Institut a jeden ze členů poroty.

Sborníky s plnými texty všech 30 esejí je možné objednat na emailu: konference@vsci.cz, příp. níže uvedeném telefonu.

Kontaktní osoba:
Ladislav Mrklas
email: ladislav.mrklas@vsci.cz
tel.: 224 506 725; mobil: 602 279 333

Tisková zpráva (.doc)