Publikace a média


Turecká operace v Sýrii pokračuje s ohlášeným americkým stahováním a dohody mezi Kurdy a Damaškem

Datum publikace: 14. října 2019

Turecká operace v severovýchodní Sýrii pokračuje navzdory mezinárodní kritice. Američané oznámili záměr stáhnout všechny vojáky ze severu Sýrie. Kurdské vedení se uchýlilo k jednání s režimem v Damašku a Ruskem, na základě kterého se mají do oblasti přesunovat syrské vládní jednotky. Současnou situaci, kroky Ankary a možné další scénáře vývoje okomentoval v pořadu Pro a proti na Český rozhlas Plus Tomáš Kaválek, ředitel Centrum blízkovýchodních vztahů (PCMR).

Záznam si můžete poslechnout ZDE.


Teprve se ukáže, jestli nechají USA Kurdy v Sýrii napospas

Datum publikace: 14. října 2019

Nechá USA kurdské spojence napospas? Situaci v souvislosti s tureckou operací v severovýchodní Sýrii a možné scénáře dalšího vývoje popsal v podrobném rozhovoru pro iRozhlas.cz Tomáš Kaválek, ředitel Centra blízkovýchodních vztahů (PCMR).

Rozhovor si můžete přečíst ZDE.


Debata "Ženy a děti Islámského státu"

Datum publikace: 9. října 2019

Centrum blízkovýchodních vztahů vysoké školy CEVRO Institut (Prague Centre for Middle East Relations, PCMR) uspořádalo veřejnou debatu na téma „Ženy a děti Islámského státu“. Akce se uskutečnila v pondělí 7. října 2019 od 19:00 do 20:30 hodin v atriu vysoké školy CEVRO Institut (Jungmannova 17, Praha 1). Novinářky Lenka Klicperová a Markéta Kutilová diskutovaly na základě svých zkušeností ze Sýrie a Iráku fenomén žen a dětí Islámského státu v Iráku a Sýrii (ISIS). Debatu moderoval Tomáš Kaválek, ředitel Centra blízkovýchodních vztahů (PCMR).

Na videozáznam z akce se můžete podívat ZDE.


Turecko hrozí invazí do severovýchodní Sýrie proti kurdsko-arabským spojencům USA v boji ISIS

Datum publikace: 8. října 2019

Prezident Donald Trump oznámil stažení ze severovýchodní Sýrie, kde americké jednotky podporovaly kurdsko-arabské Syrské demokratické síly v boji proti ISIS. Překvapivý krok prezidenta Trumpa přichází v momentě, kdy turecký prezident Erdoğan hrozí invazí do hraničních oblastí severovýchodní Sýrie. Množí se hlasy kritizující ponechání kurdských spojenců na pospas Turecku. Rétorika americké administrativy je však chaotická a nadále není jasné, v jaké podobě, v jakém rozsahu a či vůbec ke stažení sil USA i turecké operaci dojde.

Překotný vývoj v severovýchodní Sýrii a jeho možné implikace okomentoval pro Radiožurnál ředitel Centra blízkovýchodních vztahů Tomáš Kaválek

Záznam si poslechněte ZDE.


Policy Paper: Násilné protesty propukly v Iráku a oslabují premiéra Adela Abdul Mahdiho

Datum publikace: 8. října 2019

Dne 1. října propukly v Iráku masové násilné protesty, které již stály více než sto životů. Demonstranti primárně požadují zlepšení veřejných služeb, zakročení proti korupci a vytvoření nových pracovních míst. Tento vývoj oslabuje premiéra Adela Abdul Mahdiho a odvádí pozornost od plánovaných systematických reforem včetně získání větší státní kontroly nad pro-íránskými elementy milic Hashd al-Shaabi.

Přečtete si více v našem policy paperu od Tomáš Kaválka.


V Ankaře proběhl summit mezi Ruskem, Íránem a Tureckem

Datum Publikace: 18. září 2019

Další kolo astanských jednání mezi Ruskem, Íránem a Tureckem. Všechny tři země sledují v Sýrii odlišné zájmy nejen s ohledem na osud poslední bašty rebelů v Idlíbu. I kdyby ke vzájemné dohodě došlo, trvající řešení války v Sýrii bude vyžadovat komplexní dohodu i za účasti dalších hráčů a to zejména USA. Summit v Ankaře komentoval pro RTV.sk Tomáš Kaválek z Centrum. Záznam si můžete poslechnout zde (od 21. minuty): https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/13982/198317


Premiér Babiš navštívil Turecko, kde se setkal s prezidentem Erdoğanem

Datum publikace: 4. září 2019

Hlavním tématem návštěvy byla otázka nedokončené  hnědouhelné elektrárny Yunus Emre, do které ČR investovala až 12 miliard Kč. Babiš rovněž jednal s tureckým prezidentem o situaci dvou Čechů Markéty Všelichová a Miroslava Farkase odsouzených za členství v kurdských Lidových obranných jednotkách (YPG), které Ankara považuje za teroristickou organizaci. Návštěvu pro Aktuálně.cz okomentoval Tomáš Kaválek z Centra blízkovýchodních vztahů CEVRO Institutu. Článek si můžete přečíst zde: http://bit.ly/babis-turecko